Pozew rozwodowy
Pozew rozwodowy jest dokumentem, który rozpoczyna postępowanie rozwodowe. Aby sąd mógł orzec o rozwodzie jeden z małżonków musi wnieść do sądu pozew rozwodowy. Pozew rozwodowy powinien zostać wniesiony w formie pisemnej w wydziale cywilnym bądź rodzinnym w Sądzie Okręgowym.
Jak napisać pozew rozwodowy?
Pozew rozwodowy możesz napisać samodzielnie i samodzielnie wnieść do Sądu Okręgowego. Napisanie pozwu rozwodowego możesz zlecić nam, albo zwrócić się o pomoc do adwokata lub radcy prawnego, który sporządzi pozew, a następnie będzie reprezentować cię na rozprawie rozwodowej.
Poniżej przedstawiamy istotne elementy pozwu rozwodowego.

1. Określenie właściwego sądu
Po prawej stronie podaje się adres sądu okręgowego właściwego do rozpatrzenia pozwu o rozwód.
W sprawie o rozwód sądem właściwym jest
- sąd okręgowy, w którego okręgu małżonkowie mieli ostatnie wspólne miejsce zamieszkania. Pod warunkiem jednak, że chociaż jedno z małżonków nadal tam mieszka lub przebywa.
Jeżeli małżonkowie nie mieli wspólnego miejsca zamieszkania, bądź żadne z małżonków nie mieszka już w okręgu ostatniego wspólnego miejsca zamieszkania,
- pozew należy wnieść do sądu okręgowego właściwego dla miejsca zamieszkania pozwanego.
W sytuacji, gdy nie można ustalić miejsca zamieszkania pozwanego lub mieszka on za granicą,
- pozew rozwodowy wnosi się do sądu właściwego według miejsca zamieszkania powoda.
Strony nie mogą zmienić umownie właściwości sądu, ponieważ jest to właściwość wyłączna.
2. Określenie stron
W pozwie rozwodowy należy wskazać strony postępowania rozwodowego, czyli
- powoda (małżonek, który wnosi pozew i domaga się rozwodu),
- pozwanego (małżonek, z którym powód chce się rozwieść).
Pozew o rozwód powinien zawierać dokładne dane obu małżonków, takie jak:
- imię, nazwisko, PESEL i dokładny adres pobytu powoda,
- imię, nazwisko, PESEL i dokładny adres pobytu pozwanego.
3. Oznaczenie pisma
W pozwie należy oznaczyć rodzaj pisma, które zostaje wniesione do sądu i określić konkretnym tytułem „Pozew o rozwód bez orzekania o winie” lub „Pozew o rozwód z orzeczeniem o winie”.
4. Wskazanie żądania pozwu
W pozwie należy dokładnie sprecyzować żądania powoda. Przede wszystkim należy podać, czy powód domaga się orzeczenia rozwodu z winy jednego z małżonków, z winy obojga małżonków lub bez orzekania o winie.
Jeśli w pozwie nie będzie wniosku o zaniechanie orzekania o winie sąd ma obowiązek orzec, czy i który z małżonków ponosi winę za rozkład pożycia. Jeśli w pozwie rozwodowym zostanie określone, że rozwód ma być bez orzekania o winie, wniosek o zaniechanie orzekania o winie można cofnąć w każdej chwili do momentu prawomocnego wyroku rozwodowego.
Rozwód może być orzeczony z winy męża, żony lub z winy obu stron. Dowiedz się więcej o rozwodzie z orzeczeniem o winie.
Następnie powód powinien wskazać czy wnosi o nieprzeprowadzanie postępowania mediacyjnego. Jeśli w pozwie nie będzie wniosku o nieprzeprowadzanie postępowania mediacyjnego, sąd może skierować strony na mediację w celu ugodowego załatwienia spornych kwestii.
Jeżeli małżonkowie zajmują wspólne mieszkanie, sąd w wyroku rozwodowym orzeka także o sposobie korzystania z tego mieszkania przez czas wspólnego w nim zamieszkiwania rozwiedzionych małżonków. Wraz z rozwodem powód może także wnieść wniosek o nieorzekanie o sposobie korzystania z mieszkania stron.
W pozwie powód może także wskazać w jaki sposób strony mają zostać obciążone kosztami procesu. Powód może wnieść o obciążenie stron kosztami procesu wg norm przepisanych, bądź o obciążenie pozwanego kosztami procesu.
Sam fakt wskazania żądań w pozwie rozwodowym nie oznacza, że sąd wszystkie je uwzględni.
5. Uzasadnienie pozwu
Pozew o rozwód należy uzasadnić. W uzasadnieniu pozwu rozwodowego należy wskazać okoliczności zawarcia związku małżeńskiego oraz przyczynę wystąpienia o rozwód. W uzasadnieniu trzeba zwięźle i dokładnie opisać jak doszło do rozpadu pożycia małżeńskiego. Dlaczego i kiedy nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia. Wskazać, że pomiędzy małżonkami wygasła więzi małżeńska. Kiedy zanikła więź uczuciowa, fizyczna i gospodarcza.
W uzasadnieniu pozwu wskazuje się także dowody potwierdzające twierdzenia zawarte w pozwie. Dowodami na potwierdzenie okoliczności wskazanych w pozwie mogą być: dowody z dokumentów oraz zeznania małżonków i świadków. W przypadku, gdy na sprawie rozwodowej mają być przesłuchani świadkowie, w pozwie należy podać ich imiona i nazwiska oraz aktualne adresy zamieszkania, umożliwiające skuteczne doręczenie wezwania na rozprawę. Oprócz tego należy określić, na jaką okoliczność świadkowie mają być przesłuchani i jakie fakty mogą potwierdzić swoimi zeznaniami.
Uzasadnienie pozwu rozwodowego zależy od faktorów w nim wskazanych.
Jeżeli małżonkowie mają wspólne małoletnie dzieci należy wskazać ich imiona, nazwiska, datę i miejsce urodzenia. Następnie określić szczegóły władzy rodzicielskiej, kontaktów z dziećmi i alimentów. Jeśli małżonkowie nie mają małoletnich dzieci, postępowanie dowodowe może być znacznie ograniczone, nawet do samego przesłuchania obojga małżonków.
Jeżeli małżonkowie wraz z rozwodem żądają podziału majątku, w uzasadnieniu pozwu rozwodowego należy opisać sytuację majątkową małżonków, wskazać wszystkie pozycje majątkowe oraz przypisanie ich jednej ze stron. Przeprowadzenie podziału majątku wraz z rozwodem, znaczenie przedłuży postępowanie rozwodowe. Dowiedź się, co zrobić by szybko się rozwieść.
Jeżeli małżonkowie wraz z rozwodem żądają orzeczenia o winie jednego bądź obu małżonków co do rozpadu pożycia małżeńskiego, konieczne będzie przeprowadzenia postępowania dowodowego, co do okoliczności zawinienia. Niezbędne będzie przesłuchania świadków oraz ocena postaw i zachowań małżonków w czasie trwania związku.
6. Podpisy
Obydwa egzemplarze pozwu rozwodowego wnoszonego do sądu powinny zostać własnoręcznie podpisanie przez osobę wnoszącą pozew rozwodowy lub przez adwokata występującego w jego imieniu.
Jakie dokumenty należy złożyć w Sądzie Okręgowym?
- odpis pozwu w 2 egzemplarzach;
- odpis skrócony aktu małżeństwa – aktualny, czyli nie starszy niż 3 miesiące od daty wystawienia;
- jeżeli małżonkowie mają wspólne małoletnie dzieci – odpisy skrócone aktów urodzenia małoletnich dzieci;
- potwierdzenie uiszczenia opłaty sądowej;
Ile trwa sprawa rozwodowa?
Czas oczekiwania na rozwód jest uzależniony od stopnia skonfliktowania stron i prezentowanych przez nich stanowisk. Jeśli strony zgodnie wnoszą o rozwód bez orzekania o winie, sprawa może zakończyć się rozwodem na pierwszym terminie rozprawy – po przesłuchaniu stron i przeprowadzeniu wskazanych przez strony dowodów (np. przesłuchanie świadków).
Poznaj zalety i etapy eRozwodu
SPRAWDŹ JAK MOŻEMY CI POMÓC