Rozwód – Koszty


Koszty, jakie mogą wystąpić w trakcie rozwodu uzależnione są od stopnia skomplikowania sprawy i czasu trwania postępowania rozwodowego. Sąd może orzec o rozwodzie na pierwszej rozprawie lub dopiero po kilku kolejnych. Ostateczny koszt rozwodu uzależniony jest od uzgodnień małżonków oraz charakteru sprawy. Wpływ ma także kwestia posiadania wspólnych małoletnich dzieci stron. Rozwód może skończyć się porozumieniem podczas pierwszej rozprawy, ale równie często postępowanie rozwodowe ciągnie się, ponieważ jeden lub obydwoje z małżonków dążą do sądowego potwierdzenia winy przy rozpadzie małżeństwa. W takich sytuacjach postępowanie bywa długotrwale i kosztowne, a rozwód może kosztować zarówno kilkaset, jak i kilka tysięcy złotych. Górna granica w zasadzie nie istnieje.

Postępowanie o rozwód może wiązać się z koniecznością poniesienia różnych kosztów na które składają się:


Jak ograniczyć koszty rozwodu

W celu ograniczenia kosztów rozwodu najlepiej:

 1. Wnieść pozew rozwodowy osobiście i zaoszczędzić koszty reprezentacji przez pełnomocnika.
  Jak wnieść pozew samodzielnie oraz zaoszczędzić czas i pieniądze.
 2. Wnieść pozew rozwodowy bez orzekania o winie.
  Opłata sądowa za pozew o rozwód w przypadku braku orzekania o winie jednej ze stron wynosi 300 złotych (z orzeczeniem o winie 600 złotych). Przygotowanie rodzicielskiego planu wychowawczego obejmującego kwestie związane z małoletnimi dziećmi pozwoli zaoszczędzić późniejszych dodatkowych opłat, związanych z wnioskiem o alimenty bądź wnioskiem o zabezpieczenie pieczy nad małoletnimi.
 3. Rozwód z pełnomocnikiem
  Osobom, które nie chcą występować same na sali sądowej proponujemy usługę eRozwód z pełnomocnikiem procesowym w jednolitej cenie na terenie całej Polski.
 4. Wniosek o zwolnienie z kosztów sądowych
  Strona musi wykazać, że nie jest w stanie ponieść kosztów postępowania bez uszczerbku dla siebie i swojej rodziny. Sytuacja majątkowa strony jest weryfikowana przez sąd, który następnie decyduje o ewentualnym całościowym bądź częściowym zwolnieniu strony z kosztów sądowych.Poznaj zalety i etapy eRozwodu

SPRAWDŹ JAK MOŻEMY CI POMÓC