Majątek wspólny małżonków


Między małżonkami, którzy nie podpisali umowy majątkowej, z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje z mocy ustawy wspólność majątkowa (tzw. wspólność ustawowa). Oznacza to, że wszystkie przedmioty nabyte po ślubie przez jednego lub oboje małżonków stanowią majątek wspólny małżonków. Małżonkowie stają się współwłaścicielami tych przedmiotów na zasadzie współwłasności łącznej.

Po rozwodzie, współwłasność łączna zmienia się we współwłasność w częściach ułamkowych. Wówczas każdy z małżonków staje się właścicielem określonej części majątku wspólnego.

Co wchodzi w skład majątku wspólnego małżonków?

Zgodnie z art. 31 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, majątek wspólny obejmuje wszystkie przedmioty i prawa majątkowe nabyte podczas trwania małżeństwa, bez względu na to, czy nabył je jeden, czy oboje małżonkowie. Przykłady obejmują:

  • Wynagrodzenie za pracę i dochody z działalności zarobkowej każdego z małżonków
    Wynagrodzenie obejmuje nie tylko pensje z umów o pracę, ale także wynagrodzenia z umów zlecenia, o dzieło, a nawet dochody z pracy „na czarno”.
  • Świadczenia z ubezpieczeń społecznych
    Wspólnymi świadczeniami są m.in. emerytury, renty, zasiłki chorobowe oraz macierzyńskie.
  • Odprawy, ekwiwalenty i odszkodowania
    Odprawy oraz ekwiwalenty za niewykorzystany urlop lub odszkodowania za niezgodne z prawem rozwiązanie umowy o pracę wchodzą w skład majątku wspólnego.
  • Dochody z majątku wspólnego i osobistego
    Dochody generowane przez majątek wspólny, jak np. czynsz z wynajmu nieruchomości, należą do majątku wspólnego. Także dochody z wynajmu nieruchomości nabytej przed ślubem stają się częścią majątku wspólnego.
  • Środki zgromadzone na rachunkach emerytalnych (OFE, PPK, IKE)
    Wszystkie środki zgromadzone na rachunkach funduszy emerytalnych wchodzą w skład majątku wspólnego.
  • Składki na ZUS
    Składki na ubezpieczenie społeczne zaewidencjonowane na subkoncie ZUS mogą podlegać podziałowi po ustaniu wspólności majątkowej.

Inne przykłady praw wchodzących w skład majątku wspólnego małżonków

Oprócz powyższych, małżonkowie mogą nabyć w trakcie małżeństwa inne przedmioty i prawa, które wejdą do majątku wspólnego., w tym:

  • Prawo najmu lokalu mieszkalnego
    Jeżeli małżonkowie zawrą umowę najmu w trakcie trwania wspólności majątkowej, oboje stają się stronami tej umowy.
  • Środki zgromadzone na rachunku bankowym
    Wszelkie środki zgromadzone na rachunku bankowym otwartym podczas trwania małżeństwa, nawet jeśli rachunek prowadzony jest na nazwisko jednego z małżonków, wchodzą do majątku wspólnego.
  • Nieruchomości nabyte przez zasiedzenie
    Jeżeli w trakcie małżeństwa nieruchomość została nabyta przez zasiedzenie, staje się częścią majątku wspólnego, nawet jeśli tylko jeden z małżonków był posiadaczem samoistnym.

Majątek wspólny małżonków – Przedmioty wyłączone

Nie wszystkie przedmioty nabyte przez małżonków w trakcie trwania małżeństwa wchodzą w skład majątku wspólnego. Do majątku osobistego małżonka należą m.in.:

  • Przedmioty nabyte przed zawarciem małżeństwa.
  • Spadki, darowizny (z wyjątkiem przedmiotów zwykłego urządzenia domowego, służących obojgu małżonkom).
  • Prawa autorskie, majątkowe oraz inne niezbywalne prawa, które przysługują tylko jednemu z małżonków.

Majątek wspólny małżonków – Najpopularniejsze Pytania i Odpowiedzi

Czy jeden z małżonków może zaciągnąć kredyt bez zgody drugiego?
Tak, ale dług zaciągnięty bez zgody drugiego małżonka obciąża wyłącznie majątek osobisty, o ile kredyt nie dotyczy podstawowych potrzeb rodziny. Jeśli kredyt wiąże się z majątkiem wspólnym, wymagana jest zgoda współmałżonka.

Co w przypadku, gdy jeden z małżonków nabywa nieruchomość?
Jeżeli nieruchomość została nabyta w trakcie trwania małżeństwa, staje się ona częścią majątku wspólnego, nawet jeśli formalnie zakupu dokonał tylko jeden z małżonków. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy nieruchomość nabyto ze środków należących do majątku osobistego.



Poznaj zalety i etapy eRozwodu

SPRAWDŹ JAK MOŻEMY CI POMÓC