Wspólne mieszkanie


Wspólne mieszkanie małżonków to kwestia, która często budzi wiele emocji i wątpliwości podczas procesu rozwodowego. Rozwód to nie tylko formalne zakończenie małżeństwa, ale również czas, w którym trzeba podjąć wiele trudnych decyzji dotyczących podziału majątku, a w szczególności wspólnego lokalu. W zależności od sytuacji oraz stanowiska obojga małżonków, sąd ma możliwość orzeczenia różnych rozstrzygnięć dotyczących wspólnego mieszkania. W niniejszym artykule przybliżymy, jakie decyzje może podjąć sąd oraz jakie czynniki mają wpływ na te rozstrzygnięcia.

Możliwe rozstrzygnięcia dotyczące wspólnego mieszkania

Podczas rozwodu, sąd może na zgodny wniosek stron orzec o:

  1. Podziale wspólnego mieszkania – gdy podział mieszkania pomiędzy małżonków jest możliwy.
  2. Przyznaniu mieszkania jednemu z małżonków – jeśli drugi małżonek zgadza się na opuszczenie lokalu bez konieczności dostarczania mu lokalu zamiennego lub pomieszczenia zastępczego.

Kiedy sąd orzeka o podziale wspólnego mieszkania?

Sąd może orzec o podziale wspólnego mieszkania, biorąc pod uwagę wyłącznie nieruchomości będące wspólną własnością małżonków. Decydując o podziale, sąd uwzględnia przede wszystkim:

  • Potrzeby dzieci – szczególnie w przypadku, gdy jeden z małżonków ma powierzoną opiekę nad dziećmi.
  • Potrzeby małżonka sprawującego opiekę – np. małżonka, który będzie odpowiedzialny za wychowanie dzieci po rozwodzie.

Sposób korzystania ze wspólnego mieszkania

W sytuacji, gdy żadne z małżonków nie chce lub nie może wyprowadzić się ze wspólnego mieszkania (np. z przyczyn finansowych), sąd musi zdecydować o sposobie korzystania z nieruchomości. Oznacza to, że sąd:

  • Wydziela części mieszkania dla każdego z małżonków.
  • Ustala, jak obie strony mogą korzystać z przydzielonych im części mieszkania po rozwodzie.

Wspólność mieszkania – co to oznacza?

„Wspólne mieszkanie” dotyczy zarówno współwłasności w sensie prawnym, jak i faktycznego wspólnego zamieszkiwania. W przypadku, gdy tylko jeden z małżonków jest właścicielem lub najemcą mieszkania, a drugi jedynie je zamieszkuje, ten drugi nie traci prawa do zamieszkiwania po rozwodzie. Nadal może korzystać z części mieszkania, przydzielonej przez sąd.

Tymczasowy charakter decyzji sądu

Decyzje sądu w kwestii sposobu korzystania ze wspólnego mieszkania mają z reguły tymczasowy charakter. Orzeczenie obowiązuje jedynie tak długo, jak długo oboje małżonkowie faktycznie korzystają z tej samej nieruchomości. Jeśli jeden z małżonków postanowi na stałe opuścić mieszkanie, traci prawo do dalszego wspólnego zamieszkiwania.

Eksmisja małżonka ze wspólnego mieszkania

Sąd może również nakazać eksmisję jednego z małżonków na wyraźne żądanie drugiego, jeśli małżonek swoim rażąco nagannym zachowaniem uniemożliwia dalsze



Poznaj zalety i etapy eRozwodu

SPRAWDŹ JAK MOŻEMY CI POMÓC